TarihçeYurt dışında çalışan Türk İşçilerin dövizli tasarruflarıyla oluşturduğu ve 4148 ortağın katkılarıyla 1977 yılında kurulma çalışmalarına başlanmış, 16 Temmuz 1978 yılında açılan ve adını işçi birliğinden esinlenerek alan İşbir Elektrik Üretim Makinaları Fabrikası olarak açılmıştır.03 Ekim 1981 tarihinden itibaren TSKGV bağlı ortaklığı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Şirket sermayesinin yüzde 99,86 ‘si vakfa aittir.

O zamanın şartlarında mevcut imkanlar ile kurulmuş olan İşbir Elektrik San. A.Ş. geçmişten gelen tecrübesini günümüz teknolojisiyle birleştirerek, ülkemizin başta Dizel Elektrojen Grupları olmak üzere, senkron alternatör, statik ve dinamik frekans konvertörü, Askeri ve Sivil maksatlı Mobil Dual Setleri, Sahil Güvenlik Botlarında ve Romorkörlerde kullanılan Gemi Tipi Dizel Jeneratör Setleri ile TCDD tarafından kullanılan Vagon jeneratörlerini üreten tek ve en büyük kuruluş olmuştur.

12.000 m² kapalı, 20.000 m² açık alana sahip olan fabrikasında, modern teknolojisinin yanı sıra, alanında uzman mühendis, teknisyen ve kalifiye personeli ile üretimlerine devam etmektedir.


İnşaat Çalışmaları, 1977

İŞBİR tarafından üretilen eşzamanlı (senkron) ve ikili (dual) panolar ile gemi tipi (marine) alternatörler, mobil sistemler ve bunlara ilişkin teknoloji ve altyapı diğer firmalara örnek olmuş ve öncülük etmiştir. Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan elektrik ve elektromekanik ekipmanları üretim teknolojileri alanında; 

 • Alternatör 
 • Jeneratör 
 • Konvertör 
 • Elektrojen grupları 
 • Elektrik panoları ile 
 • Aydınlatma setlerinin vb. 

Tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, test ve kalifikasyon faaliyetleri başlıca ilgi alanlarımızdır. 


Açılış Töreni, 1978

Kurulduğu ilk günden bugüne kadar ürettiği 30.000 i aşan değişik güçteki elektrojen gruplarıyla, başta T.S.K. olmak üzere Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektördeki enerji ihtiyaçlarına cevap vererek çözümler üretmenin, yaptığı ihracatlarla ülke ekonomisine katkı sağlamanın haklı gururunu yaşamaktadır.
2000 kVA güce kadar müşteri isteklerine uygun her tip ve modelde dizel elektrojen grubunu alternatörü ile birlikte üreten İŞBİR Elektrik San. A.Ş. enerji ihtiyacınıza tek ve kesin çözümdür. Jeneratörler, Türk mühendisinin tasarımı ve Türk işçisinin el emeğinin ürünüdür.


Temel Atma Töreni Davetiyesi, 1978

İşbir Elektrik San. A.Ş. sektörde her geçen gün artan yabancı menşeili alternatör ve jeneratör üreticilerinin yanında güçlü ve rekabetçi işletme gereği olarak tesislerini modern yapıya kavuşturmak için yatırımlarına ağırlık vermiştir. 
İşbir Elektrik; yaptığı yatırımlar ile emek yoğun olan üretim sürecinden modern teknoloji ve otomasyona bağlı imalat sürecine geçerek; zaman ve maliyet tasarrufu sağlamayı ve yüksek kalite standartlarında dünya ile rekabet edebilir bir konumu hedeflemektedir.

Alternatör
İŞBİR, kendi alternatörünü üretmek sureti ile rakiplerine oranla önemli bir rekabet üstünlüğü sağlamakta ve katma değer yaratmaktadır. Dizel motordan tahrikli alternatörlerin yanı sıra değişken devirli alternatif güç kaynaklarından tahrikli alternatörlerin araştırma ve geliştirme çalışmaları kurduğu modern laboratuarında devam etmektedir. Bugün İŞBİR, özel sarım makinesi ile 150 kVA‘ya kadar otomatik olarak, üzeri güçlerde ise manuel olarak 2000 kVA‘ya kadar alternatör üretimi yapabilmektedir.


Yönetim Kurulu Toplantısı,  1981

İŞBİR, Türkiye de alternatör test laboratuarına sahip tek alternatör üreticisidir.
30 yıldır kendi teknolojisi ile ürettiği alternatörler ile pazara jeneratör sunan İşbir Elektrik; alternatör üretimi konusunda ülke içinde rakip tanımamaktadır. Alternatör üretiminde elde ettiği mühendislik bilgi birikimi ile üretim teknolojisini geliştirerek hata payı az, verimi yüksek ve pazarın her türlü ihtiyacına cevap verebilecek çeşitlilikte alternatör üretmeyi planlamaktadır.
Dizel motordan tahrikli alternatörlerin yanı sıra değişken devirli alternatif güç kaynaklarından tahrikli alternatörlerin araştırma ve geliştirme çalışmaları kurduğu modern laboratuarında devam etmektedir.

Projeler

İşbir Elektrik; başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun enerji ihtiyacını karşılayacak projelere imza atmaktadır.
Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TUVASAŞ) tarafından TCDD ve Irak Demir Yolları için üretilen vagonlarda kullanılan jeneratörler İŞBİR Elektrik San. A.Ş. Mühendis ve Teknisyenleri tarafından özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.
Özel tersaneler tarafından gerçekleştirilen en büyük projelerden biri olan ve Askeri Limanların Önlerinde Keşif / Karakol ve Denizaltı harbi görevlerinde kullanılacak olan Yeni Tip Karakol Botu (YTKB) nda kullanılan 2x240 kVA gücünde marine tipteki jeneratörler İşbir tarafından üretilmiştir.

Milgem Projesi

Ayrıca Türkiye nin tamamen Türk Mühendisleri ve işçileri tarafından ürettiği ilk savaş gemisi olan Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında her gemi için 4 er adet 750 kVA gücünde marine jeneratör grupları İşbir tarafından üretilmiştir.
Türkiye nin Osmanlı Döneminden bu yana ihraç ettiği ilk harp gemisi özelliğinde olan Türkmenistan Serhet Gemisine ait 2 set 2x240 kVA marine ve 30 kW güverte tip jeneratörlerin üretimi İşbir tarafından yapılmıştır.
Bunların yanı sıra; Türk Silahlı Kuvvetleri nin haberleşme sistemlerinin modernizasyonu amacıyla gerçekleştirilen;
 • TAFICS 
 • TASMUS 
 • X-BAND 
 • ADOP 
 • KMS 
 • MHAVHS 
 • HERIKKS 
 • JEMUS 
 • MILKAR

projeleri kapsamındaki mobil/portatif/senkronize/dual/yedekli enerji kaynakları, İŞBİR Elektrik San. A.Ş. tarafından üretilmektedir.


İşbir Elektrik San. A.Ş standart dizel elektrojen grubu üretiminin yanında T.S.K., D.H.M.İ., Sahil Güvenlik Botları, Kıyı Emniyeti, Hastaneler, Bakanlıklar, Stadyumlar, Belediyeler, Alışveriş Merkezleri, Tersaneler, Eğitim Kurumları gibi pek çok kurum ve kuruluş için tasarladığı, ürettiği ve çalışır vaziyette teslim ettiği projeler ile bu kurum ve kuruluşların çözüm ortağı olmuştur.

Yurtdışı Pazar
İŞBİR, jeneratör satışında dünya pazarında yer bulmak ve Milli ve Askeri projelerde kullanılan güç sistemlerinin yerli olarak üretilebilirliği konusundaki istek ve azmimizi göstermeye çalışmak amacı ile pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine ağırlık vermiştir. Her yıl en az iki yurtdışı fuara katılım gerçekleştirerek katıldığı pazarlarda yer bulmak için çaba harcamaktadır. Yurtdışı satışlarının büyük kısmı Rusya, Kazakistan, Irak, Katar , İran ve Pakistan pazarlarına gerçekleşmiştir. Afrika pazarına girme çabalarımız devam etmektedir.
Yurtdışında dizel jeneratör setlerinin dahil olduğu anahtar teslim projeler takip edilmektedir. Özellikle inşaat sektörü ve su arıtma tesisleri gibi enerji ihtiyacının kritik öneme sahip olduğu projelerin jeneratör ihtiyaçlarını gerçekleştirdiği teslimatlarla karşılayan İşbir Elektrik dünya pazarında adından söz ettirmeye başlamış ve aranılan bir isim haline gelmiştir.Fransız menşeili Degremont firmasının onaylı alt yüklenici listesine ilk denetimde girmeyi başararak; 11.000 kVA gücündeki jeneratörlerin Doha West (Katar) bölgesine anahtar teslim teslimatını gerçekleştirmiş ve bu projeyi de referansları arasına katmıştır.

İŞBİR, kurulduğu 1977 yılından bu yana sektöre verdiği katkıyı bundan sonra da devam ettirecektir. Ürettiği ürünler ile yurt içinde ve yurt dışında sektörde her zaman söz sahibi olmak istemektedir. TSKGV Bağlı ortaklığı olan İŞBİR Elektrik San. A.Ş., Savunma Sanayi sektöründe üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapma ve ulusal ekonomiye katkı sağlama çabasını arttırmak gayesindedir.