Tarihçe


Yurt dışında çalışan Türk İşçilerin dövizli tasarruflarıyla oluşturduğu ve 4148 ortağın katkılarıyla İŞBİR Holding A.Ş. bünyesinde dizel elektrojen grubu üretmek üzere, 15 Ağustos 1977 yılında kurulmuştur. 1981 yılında Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, Türkiye nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla, sermayesinin %51 ini satın alarak İşbir Elektrik San. A.Ş. ye ortak olmuştur. 1981-1984 yılları arasında Hitzinger lisansı ile özgün alternatör üretimine başlamıştır.


Bu dönemde Yüce Milletimizin bağışları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin savunma sistem ve ürünlerini modern teknolojiye dayalı olarak geliştirmek için kurulan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıfları, 1987 yılında birleştirilerek Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulmuş ve faaliyete başlamıştır.

1988 yılında sermayesinin %99,85 ini alarak İŞBİR Elektrik San. A.Ş. olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bünyesinde faaliyetlerine devam etmiştir.

O zamanın şartlarında mevcut imkânlar ile kurulmuş olan İşbir Elektrik San. A.Ş. geçmişten gelen tecrübesini günümüz teknolojisiyle birleştirerek, ülkemizin başta Dizel Elektrojen Grupları olmak üzere,  aydınlatma seti, senkron ve asenkron alternatör, dinamik frekans konvertörü, vagon ışık jeneratörü, mobil dual jeneratör seti, marin jeneratörler üreten tek ve en büyük kuruluş olmuştur.

12.000 m² kapalı, 20.000 m² açık alana sahip olan fabrikasında, modern teknoloji, alanında uzman mühendis, teknisyen ve kalifiye personeli ile üretimlerine devam etmektedir.

Kurulduğu günden bu yana Savunma Sanayimizde önemli bir yeri olan İŞBİR; kalite ve tecrübesini kamu ve özel sektör hizmetine de sunmuş, kalitenin ve insan hayatının önem arz ettiği her yerde, yaşamın her noktasında “YAŞAMLA KESİNTİSİZ İŞBİRLİĞİ” sloganı ile yurt içi ve yurt dışında ülkemizi gururla temsil etmeye devam etmektedir.