Çevre Politikası

BOYA YETENEĞİMİZ VE ÇEVRE DUYARLILIĞI

İŞBİR Elektrik San. A.Ş. tarafından üretilen jeneratör ve alternatörlerde çevreye duyarlı, insan sağlığına zararsız, kurşun içermeyen aşağıda belirtilen boyalar kullanılmaktadır.

Özellikle Marin projelerde DIN 4102-1 standardına uygun B1 kategorisinde yanma direnci yüksek son kat boya ve çift bileşenli, yüzey toleranslı yüksek nemli ortamlarda korozyon direnci yüksek astar/son kat olarak kullanılabilen yüksek katkılı boyalar kullanılmaktadır. Bu özellikteki astar/son kat boyalar gemi ve köprü gibi yüksek aşındırıcı ortamlarda bulunan yüzeylerin, suyun üstünde ve altında kalan kısımlarında kullanılabilmektedir.

Sıfıra yakın VOC (Volatile Organic Compounds) emisyonu, %100 e yakın kullanılabilme oranı ile toz boyalar İŞBİR Elektrik San. A.Ş. tarafından üretilen jeneratör kabinlerinde kullanılmaktadır.

Çift komponentli, alifatik izosiyanat-poliester esaslı, uzay ve havacılıkta kullanılan, yüksek katı içeren, kimyasal reaksiyonla kürlenen, her yüzeye mükemmel yapışma sağlayarak ağır endüstriyel şartlar için tavsiye edilen, özellikle güneşin UV ışınlarına ve dış hava şartlarına çok dayanıklı, özel formülasyona sahip poliüretan infrared korumalı son kat boyalar İŞBİR Elektrik San. A.Ş. tarafından üretilen ürünlerde kullanılmaktadır. Poliüretan son kat boyalar dış şartlara mükemmel dayanıklılık gösterir, Sürtünmeye, kimyasallara, korozyona karşı dirençlidir, ASTM test standartlarını ve askeri standartları karşılar.

İŞBİR Elektrik San. A.Ş tarafından üretilen ürünlerde kullanılan kimyasal maddelerin paslanmasına ve nüfuz etmesine karşı metal yüzeyleri oldukça dayanıklı hale getirmek için askeri araçlarda kullanılan bir boya olan Su bazlı infrared korumalı CARC boya (Chemical Agent Resistive Coating) kullanılmaktadır. Su ile inceltilebilmesi, mevcut tüm CARC astar ve son kat boyalar ile uyumlu olması, diğer CARC boyalara göre daha dayanıklı olması dolayısıyla kolay çizilmez ve her türlü hava koşulunda çok daha dayanıklıdır.

İŞBİR Elektrik San. A.Ş. boya öncesi yüzey hazırlama, maskeleme, astar ve boyama işlemleri esnasında göstererek, çevreye, insan sağlığına gerekli hassasiyeti göstermektedir.

İŞBİR Elektrik San. A.Ş. jeneratör ve alternatör üretimde kullanılan çevreye duyarlı boyalar ile üretim verimliliği artırılmakta, enerji sarfiyatı düşürülmekte ve fabrikamızda ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 sertifikalarındaki katı atık, enerji tasarrufu, geri dönüşüm, kalite konularına odaklanarak çevreye katkıda bulunmaktadır.